09.12.2017 r. Spotkanie ze św. Mikołajem

9 grudnia do Witowa przybył wyjątkowy Gość. Św. Mikołaj zawitał na plebanię, aby obdarować dzieci upominkami.

Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą. Oczekiwanie na świętego wypełniły zadania do wykonania: kolorowanka św. Mikołaja, wypisanie rzeczy, które kojarzą się ze św. Mikołajem, a także przygotowanie piosenki na powitanie Gościa.

Po wykonaniu zadań, nadeszła ta chwila… dzieci należące do Oazy Dzieci Bożych
i Ministrantów zaczęły wyczekiwać na przybycie św. Mikołaja. Wszystkie oczy były zwrócone
w stronę drzwi, które po chwili otworzyły się i ukazała się postać św. Mikołaja wraz z elfami. Po powitaniu przez dzieci, św. Mikołaj zabrał głos. Przywitał wszystkie dzieci i poprosił
o zaśpiewanie piosenki. Dzieci z radością wykonały piosenkę „Święty uśmiechnięty…”. Następnie poszczególne grupy prezentowały swoje prace na temat św. Mikołaja, po czym był czas na zdjęcie ze świętym. Po prezentacji prac 8 grup, św. Mikołaj poprosił przedstawicieli Ministrantów i Oazy Dzieci Bożych o kilka informacji na temat swojej grupy, spotkań itd.
W końcu nadszedł czas na wręczanie prezentów przez św. Mikołaja.  Dzieci z wielką radością przyjmowały upominki. Nie zabrakło także prezentów dla opiekunów: ks. Jana, ks. Andrzeja, ks. Józefa i s. Symeony.  Spotkanie przepełnione było radością i rodzinną atmosferą. Po rozdaniu prezentów, dzieci podziękowały św. Mikołajowi za przybycie:

Dziękujemy Tobie, Mikołaju święty,

Że choć jesteś w niebie tak bardzo zajęty,

Przyszedłeś ucieszyć wszystkie dzieci w parafii

Więc Ci dziękujemy, tak jak kto potrafi .

Św. Mikołaj otrzymał od dzieci najcenniejszy upominek…. serce z papieru, a na nim podpisy Wszystkich uczestników spotkania. Po grupowym zdjęciu, św. Mikołaj pożegnał się i ruszył
w dalszą drogę…

Dziękujemy i do zobaczenia za rok … ho ho ho.!

/Uczestnik/

Różaniec do granic

" Odmawiajcie codziennie różaniec, aby wyprosić pokój dla świata"
(Słowa Matki Bożej wypowiedziane w Fatimie 13 maja 1917 r.)

7 października 2017 r. z inicjatywy świeckich, oczywiście po zaakceptowaniu przez Episkopat Polski, miało miejsce w Polsce ważne wydarzenie. Modlitwa, ale nie zwykła modlitwa - tylko modlitwa różańcowa o której sile pisał św. Jan Paweł II. Mówił: "Różaniec, to moja ulubiona modlitwa! Taka wspaniała modlitwa! Wspaniała w jej prostocie i jej głębi. Modlitwa tak prosta i tak bogata. Z głębi mojego serca zachęcam wszystkich do jej odmawiania." Modlitwa ta miała miejsce na granicach całej Polski. Ludzie zbierali się na obrzeżach naszego kraju, aby wspólnie odmawiać różaniec. Aby poprzez jedność, wspólnotę wypraszać pokój dla całego świata, tym bardziej w dzisiejszych czasach, gdzie wielokrotnie pokój jest zrywany.
     W Witowie było 5 miejsc, w których był odmawiany różaniec - wszystkie 4 części: kościół parafialny, kaplica u sióstr, kaplica na Płazówce, kapliczka przy drodze na Dzianisz oraz najbardziej wymagająca trasa: droga wierchowa. Dane mi było uczestniczyć w różańcu w drodze .... pięknej drodze wierchowej, z której odmawiając różaniec i rozważając poszczególne tajemnice można było podziwiać ośnieżone szczyty Tatr Zachodnich.  Trasa rozpoczęła się o godzinie 14 -ej. Bardzo duża liczba uczestników - mieszkańców, ale także ze Skawy, Krakowa i okolic, Kielc i wielu innych miejscowości wyruszyła na wspólną różańcową wędrówkę. Nad całością modlitwy czuwał ks. Jan Lis - Proboszcz Parafii w Witowie, a nad oprawą muzyczną, poprzez śpiew- ks. Wojciech Krawczyk ze Skawy. Po dotarciu na granicę ze Słowacją, odmówiliśmy  kolejną tajemnicę różańca, trzymając się za ręce.
Kolejne części różańca, rozważania kolejnych tajemnic i ta droga wywierała na wszystkich uczestnikach ogromne wrażenie. Nie brakowało chętnych do odmawiania "Zdrowaś Maryjo" do mikrofonu.  Warto zwrócić uwagę na dzieci, biorące udział w tej modlitwie, które same zgłaszały się do jej odmawiania.
     Pogoda, piękne widoki, wspólnota ludzi i różaniec w ręku - to wszystko razem sprawiło, że to modlitewne spotkanie na długo pozostanie w mojej pamięci. Ta siła płynąca z tej wspólnej, i jakże pięknej modlitwy z każdego zakątka Polski, z pewnością przyniesie dobre owoce.

/uczestniczka/